Dobra mata do ćwiczeń!

Na co zwrócić uwagę?

Mata treningowa jest niezbędnym elementem treningu każdej osoby. Niezależnie od tego czy trenujesz samotnie w domu, czy uczęszczasz na grupowe zajęcia fitness lub trenujesz jogę w parku – powinnaś posiadać dobrej jakości sprzęt i akcesoria fitness. Dobra mata to poczucie stabilności i komfortu podczas treningu.

Trenując z własną masą ciała możemy szybko i skutecznie zwiększyć siłę mięśniową oraz zwinność. Niestety nie istnieje jedna uniwersalna mata, która sprawdziła by się podczas wszelkiego rodzaju aktywności fizycznych.  Dostępne maty na rynku różnią się między innymi właściwościami, grubością, długością lub materiałem wykonania.

Jest tego naprawdę dużo, dlatego pomożemy Ci dobrać odpowiednią matę do Twoich potrzeb!

Mata ochronna – są to w większości przypadków prostokątne maty lub puzzle, które wykorzystuje się do podkładania pod ciężki sprzęt do ćwiczeń. Ma ona za zadanie amortyzację maszyny oraz zniwelowanie ślizgania się i drgań. Wiele mat pod sprzęt posiada także właściwości absorbujące dźwięki.

Mata do jogi – występujące najczęściej w grubości 0,2–0,3 cm. Cechuje je dobra stabilność i ochrona przed poślizgami. Maty do jogi zazwyczaj są bardzo lekkie ze względu na konieczność zabierania ich do klubów  czy na wyjazdy.

Mata do pilatesu – jest nieco dłuższa mata do jogi. Zazwyczaj przekracza długość 1,85 m. Z powodu ćwiczeń wykonywanych w pilatesie jak np. rolowanie kręgosłupa jej grubość musi wynosić minimum 1-2cm.

Mata treningowa – najbardziej uniwersalna mata z powyższych modeli. Przeznaczone są do większości wykonywanych ćwiczeń. Jej zadaniem jest również ochrona przed stłuczeniami i otarciami.  

Znasz już dostępne rodzaje mat na rynku. A co z właściwościami? Na co zwrócić uwagę?

Materiał

Wykonując ćwiczenia na macie bardzo często pocimy się, co sprawia, że bakterie pochodzące z człowieka jak również brud z podłogi zostają na macie. Dobrym rozwiązaniem jest wybór maty, która posiada możliwość prania w pralce.  Możemy wyróżnić kilka podstawowych materiałów z których maty są wykonane:

- Tworzywo PCV (niska cena, dobra wytrzymałość)

- pianka TPE lub EVA (niska waga i antypoślizgowość)

- mikrofibra (wchłanianie wody)

- kauczuk (doskonała przyczepność)

- korek (ekologiczne rozwiąznie)

 

Wymiary

Najczęściej wybierane modele mat treningowych posiadają wymiary 200x120 cm oraz 200x100 cm. Pamiętaj jednak o swoim wzroście – Twoje ciało musi się zmieścić na macie.

 

Grubość

Podstawowe grubości maty to między 4-6mm. Cieńsze maty są zdecydowanie polecane dla miłośników jogi. W przypadku, gdy wykonujesz bardziej intensywny trening wybierz nieco grubszy model. Pomoże on w amortyzacji ciała i uchroni przed siniakami.

Wiesz już jaką matę potrzebujesz? Teraz koniecznie dobierz niezbędne akcesoria wymagane do treningu domowego!

Komentarze ()

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania