Szybki tutorial na wyjazd w góry!

Od dawna wiadomym jest, że góry przyciągają sportowców, miłośników, rodziny, przyjaciół czy samotników. Jest to świetna forma spędzenia czasu na łonie natury. Należy jednak pamiętać, że natura jest nieprzewidywalna. Często pogoda ulega pogorszeniu a my musimy być dobrze przygotowani by zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Oto kilka wskazówek w jaki sposób się przygotować.

Organizacja wyjazdu 

Zanim wybierzesz się na wyjazd w góry warto dobrze się przygotować. Pogoda na terenach górskich jest dynamiczna, nieprzewidywalna. Nigdy można być w 100% pewnym, że pogoda którą zapowiadali meteorolodzy się sprawdzi. Ważną rzeczą jest dobra organizacja czasu – o której wychodzisz na szlak- ile ci zajmie przejście całej trasy – ile potrzebujesz przerwy – o której chciałbyś wrócić. 

Organizacja to ważny element wycieczki. Pamiętajmy, że jeżeli to samotny wypad warto poinformować kogoś o naszych planach oraz trasie którą chcemy pokonać. 

Odzież, obuwie, akcesoria

Kiedy zorganizujesz wyjazd i wiesz już jak będzie przebiegał, ważnym aspektem jest ubiór na wyjazd. Wybierając się na taką podróż warto pamiętać o dobrych amortyzujących i przyczepnych butach, które będą wygodne na szlaku oraz zapobiegną powstawaniu pęcherzy na stopach. 

Warto jest być przygotowanym na każdą opcję pogodową. Sprawdzi się ubranie na tzw. Cebulkę – czyli ubranie warstwowe. W zależności od pogody tak będziemy mogli dostosować odzież. Pamiętajmy też o wodoodpornym ponczo, który ochroni nas przed deszczem. 

Spakuj najpotrzebniejsze rzeczy do plecaka. Nie może być za ciężki, żeby podczas podróży nie powodował dyskomfortu. Przedmioty, które będą najważniejsze np. butelka termiczna spakuj blisko ręki, żeby nie było potrzeby wyciągania całego bagażu z plecaka by ją znaleźć. Warto spakować sprzęt do wspinaczki, apteczkę z podstawowym wyposażeniem, jedzenie, napoje, mapy, kompasy, okulary przeciwsłoneczne, odzież, oświetlenie. 

Nagłe wypadki

Nigdy nie wiemy co na szlaku może się wydarzyć, zawsze miej plan B, w przypadkach awaryjnych. Istnieją aplikacje na ratunek. Zapamiętaj numer alarmowy do pogotowia górskiego. Przezorny zawsze zabezpieczony a ostrożności nigdy za wiele na takich wycieczkach jak wypad w góry. 

Chcąc wykonać właściwy trening, który z pewnością przyniesie efekty musimy przeznaczyć na niego około 30 minut. Ćwiczenia warto wykonywać w seriach, zazwyczaj 2-3 serie jednego ćwiczenia. W każdej serii zalecamy wykonanie około 10-15 powtórzeń. Dobrym pomysłem będzie zapisywanie efektów, ilości wykonanych serii oraz powtórzeń w dzienniku treningowym. Pomoże to w kontrolowaniu progresu oraz racjonalnemu zwiększaniu intensywności. Wykonując ćwiczenia skup się na jakości i dokładności, a nie na ilości!

Komentarze ()

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania